Võid meie poole pöörduda iga probleemiga, kui sinu lemmikloom tundub haige, on sattunud õnnetusse, on söönud midagi kahtlast, oksendab, hakkab poegima vms. Telefoni teel konsultatsioon on tasuta numbril 3227707. Haigeid loomi võtame vastu aadressil Vabaduse 14, Rakvere kliiniku lahtiolekuaegadel. Kui sinu lemmikloom vajab arstiabi väljaspool Rakvere Loomakliiniku lahtiolekuaegu, pöördu palun Tallinnasse Loomade Kiirabikliinikusse, mis on avatud ööpäevaringselt. Palume kindlasti enne saabumist ette helistada.
Kui on juhtunud õnnetus, helista Rakvere Loomakliiniku numbril 3227707 ja püüa võimalikult rahulikult ja detailselt seletada, mis juhtus ja milline on hetkeseis. Arst annab täpsed juhised, kuidas loomaga ümber käia, mida teha ja kuidas teda võimalikult ohutult transportida.
Loomad võivad vajada erakorralist abi väga erinevate probleemidega. Mõned näited:
1. Trauma
Kliinikusse tuleb tulla esimesel võimalusel, kui loom kukub kõrgelt alla, jääb auto alla või saab teiselt loomalt hammustada. NB! Trauma korral tuleb loom stabiliseerida, kindlustada tema hingamine ja püüda looma seisundit transportimisega mitte halvendada (näiteks lülisamba trauma kahtluse korral). Kui loomal jääb hing kinni, on aega loetud sekundid ja minutid, seevastu näiteks luumurruga on aega veidi enam. NB! Halvasti või valesti paigaldatud lahas on hullem kui üldse mitte mingi fikseerimine.
2. Võimalik mürgistus
Mürgistuse korral tuleb reageerida kiiresti. Kiire reageerimise korral saab loomal oksendamise esile kutsuda ja seejärel proovida takistada soolestikust võimaliku mürgi edasist imendumist. Konsulteeri kindlasti arstiga igasuguse tegevuse suhtes enne, kui midagi ette võtad! Mürgistuse esmased tunnused on oksendamine, kõhulahtisus, värinad ja ka krambid. Samas võib oksendamisel olla ka palju muid põhjuseid (maksa, neeru ja soolestiku probleemid, võõrkehad).
3. Võõrkeha allaneelamine
Kui näed, et loom mingi vidina alla neelab või mõni ese on kadunud, siis tuleb seda arstidel tavaliselt röntgeni ja endoskoobiga otsima hakata. Võõrkeha võib olla näiteks ka mõni suurem kondikild. Mõnedel juhtudel on võimalik võõrkeha eemaldada endoskoobi ja mõnede lihtsamate instrumentide abil. Suurt osa võõrkehadest saab aga eemaldada vaid operatsiooni käigus.
4. Teadvuse kadu, krambid, kollaps
Selle puhul jälgi hingamist, näoilmet ja looma käitumist. Kui pikk on episood, kas loom reageerib nimele, on kontaktne, kas krampides osalevad kõik jäsemed ja pea või ainult osa nendest. Esimese krambihoo ajal ei saa omanik eriti midagi peale looma jälgimise ette võtta. Seega on kõige vajalikum looma jälgimine ja hilisem ütluste andmine loomaarstile. Episoodi kirjelduse järgi saab ka alustada põhjuste jälile jõudmist. Hiljem saab arst juba määrata vajaliku ravi peale võimalike põhjuste tuvastamist. Vaja on teha vahet epilepsial, võimalikel südameriketel, mürgistustel ja infektsioonidel.
5. Raske poegimine
Kui poegimine on raske, võib loomaarsti abi olla hädavajalik. Sünnitus kulgeb aborigeensetel ja segaverelistel tõugudel kergemini. Kodune sünnitusabi andmine vajab üldjuhul põhjalikke teadmisi ja seetõttu tuleb enne abistamist loomaarstiga nõu pidada. Üldiselt kulgeb poegimine paremini ja kiiremini, kui looma selle tegevuse juures võimalikult vähe segada. Kui loom ise sünnitamisega kuidagi hakkama ei saa, tuleb poegmisprotsessi kas ravimitega stimuleerida või teha kliinikus keisrilõige.
6. Kuumarabandus
Ennetamine on tõhusam kui ravi. Kuuma suveilmaga ei tohi jätta looma õue ketti või suletud ruumi, kus tal puudub võimalus varjuda. Samuti ei tohi koera jätta suletud akendega autosse. Koerad ei higista ja saavad end jahutada ainult ventileerimise teel. Kui jahe ja hapnikurikas õhk lõppeb, muutub olukord nende jaoks eluohtlikuks. Loomal peab palava ilmaga olema kättesaadav suur kogus puhast joogivett. Kuumarabanduse kahtluse korral paiguta loom jahedasse ruumi või varju, taga talle vabad hingamisteed ja anna talle võimalikult palju vedelikku. Looma võib ka välispidiselt jaheda veega kasta ja sedasi maha jahutada. Rasketel juhtudel tuleb loom tuua kliinikusse jälgimise, tilguti ja hapnikumaski alla.
Rakvere Loomakliinik asub aadressil Vabaduse 14, Rakvere.
Telefon: 3227707.
lemmikloomade ravi
spetsialisti
õnnelikku lemmiklooma